Однак для деяких людей певні рослинні та дієтичні добавки, здається, добре діють, але необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, які з них, швидше за все, допоможуть і які побічні ефекти вони можуть викликати.
Ось деякі добавки, які рекламуються маркетологами як такі, що допомагають боротися з депресією:
- Звіробій. Ця рослинна добавка не схвалена Міністерством охорони здоров’я України, але вона доступна на ринку. Звіробій може бути корисним при легкій або помірній депресії, використовуйте його з обережністю. Звіробій може впливати на багато ліків, включаючи ліки, що розріджують кров, протизаплідні таблетки, хіміотерапію, ліки від ВІЛ/СНІДу та ліки для запобігання відторгненню органів після трансплантації. Також уникайте прийому звіробою під час прийому антидепресантів — комбінація може викликати серйозні побічні ефекти.
- SAMe. Ця дієтична добавка є синтетичною формою хімічної речовини, яка природним чином зустрічається в організмі. SAMe (вимовляється sam-E) є скороченням від S-аденозилметіонін (es-uh-den-o-sul-muh-THIE-o-neen). SAMe не схвалена для лікування депресії. Необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, чи допомагає SAMe при депресії. У більш високих дозах SAMe може викликати нудоту та запор. Не використовуйте SAMe, якщо ви приймаєте рецептурний антидепресант — комбінація може призвести до серйозних побічних ефектів. SAMe може викликати манію у людей з біполярним розладом.
- Омега-3 жирні кислоти. Ці жири містяться в холодноводній рибі, насінні льону, лляній олії, волоських горіхах і деяких інших продуктах. Добавки Омега-3 вивчаються як можливе лікування депресії та симптомів депресії у людей з біполярним розладом. Хоча добавка вважається загалом безпечною, вона може мати рибний смак, а у великих дозах вона може взаємодіяти з іншими ліками. Незважаючи на те, що вживання продуктів, що містять омега-3 жирні кислоти, здається, має користь для серця, необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, чи впливає це на запобігання або полегшення депресії.
- Шафран. Екстракт шафрану може полегшити симптоми депресії, але необхідні додаткові дослідження. Високі дози можуть викликати значні побічні ефекти.
- 5-HTP. Добавка під назвою 5-гідрокситриптофан (hi-drok-see-TRIP-to-fan), також відома як 5-HTP, може відігравати певну роль у покращенні рівня серотоніну, хімічної речовини, яка впливає на настрій. Але докази лише попередні, і потрібні додаткові дослідження. Існує занепокоєння щодо безпеки, що використання 5-HTP може спричинити серйозний неврологічний стан, але зв’язок не зрозумілий. Інша проблема щодо безпеки полягає в тому, що 5-HTP може збільшити ризик серотонінового синдрому — серйозного побічного ефекту — якщо його приймати з певними антидепресантами, що відпускаються за рецептом.
- DHEA. Дегідроепіандростерон (dee-hi-droe-ep-e-an-DROS-tur-own), також званий DHEA, є гормоном, який виробляє ваше тіло. Зміни в рівнях DHEA були пов’язані з депресією. Кілька попередніх досліджень показують поліпшення симптомів депресії при прийомі DHEA як харчової добавки, але необхідні додаткові дослідження. Незважаючи на те, що зазвичай добре переноситься, ДГЕА має потенційно серйозні побічні ефекти, особливо якщо застосовувати його у високих дозах або довгостроково. DHEA, виготовлений із сої або дикого ямсу, не є ефективним.
- Псилоцибін. Псилоцибін показав багатообіцяючі ефекти при депресії, особливо у випадках стійкої до лікування депресії. Псилоцибін є активною речовиною в деяких типах психоделічних грибів, таких як мухомори та товари на його основі, дізнатися про більше про них можна на цьому сайті. (Головне, пам’ятати, що такі товари не є лікарськими засобами та не можуть використовуватися для лікування та діагностики будь-яких захворювань). Дослідження показали, що псилоцибін може призвести до значного зменшення симптомів депресії, часто з тривалим ефектом лише після одного або двох процедур. Важливо відзначити, що терапія псилоцибіном все ще знаходиться на експериментальній стадії і ще не є широко доступною як стандартне лікування. Клінічні випробування тривають, і в деяких регіонах псилоцибін декриміналізовано або схвалено для терапевтичного використання за певних умов. Однак самостійне застосування псилоцибіну без професійного нагляду може бути ризикованим і не рекомендується.
Харчові та дієтичні добавки не контролюються Міністерством охорони здоров’я так само, як ліки. Ви не завжди можете бути впевнені, що ви отримуєте і чи це безпечно. Найкраще провести деякі дослідження, перш ніж починати будь-яку дієтичну добавку. Переконайтеся, що ви купуєте добавки в перевіреної компанії, і дізнайтеся, що саме вони містять.
Крім того, оскільки деякі рослинні та дієтичні добавки можуть заважати лікам, що відпускаються за рецептом, або спричиняти небезпечні взаємодії, поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж приймати будь-які добавки.