З твердих кристалів нерозчинених солей можуть утворюватися камені в нирках. Маленькі конкременти можуть жодним чином не впливати на життя людини, але з плином часу їхній розмір збільшується, що викликає виражену симптоматику. Якщо камені просуваються по сечовивідним шляхам, то виникають наступні прояви:
- ниркова колька – напад гострого болю в попереку, який може віддавати до стегна та промежини;
- сеча стає каламутною та неоднорідною за кольором;
- больові відчуття при випорожненні сечового міхура;
- підвищення температури тіла.
Інтенсивність симптоматичних проявів залежить від розмірів каменів та їхньої кількості. Незалежно від параметрів при перших симптомах потрібно звернутись до лікаря для обстеження та призначення ефективного лікування.
Причини формування каменів у нирках
Виникнення каменів у нирках супроводжується відкладенням сольового осаду. Це може провокуватись неправильним та незбалансованим харчуванням, вживанням великої кількості солоних продуктів, питтям малої кількості води. Також утворення конкрементів може бути вторинним наслідком таких хвороб, як остеопороз, патології щитовидної залози, остеомієліт, розлади роботи ШКТ тощо.
Також не варто виключати спадкову передачу схильності до утворення каменів серед людей, родичі яких зіштовхувались з сечокам’яною хворобою в анамнезі. Вживання жорсткої водопровідної води сприяє підсиленому відкладанню солей, тому слід уважно ставитись до того, що вживаєте у їжу та п’єте.
Діагностика та лікування каменів у нирках
При виникненні підозри на камені в нирках доцільно звернутись до лікаря та пройти комплексне обстеження. Воно включає УЗД нирок, лабораторні дослідження сечі та крові, комп’ютерну томографію, урографію. Для розробки ефективного лікувального плану важливо встановити кількість конкрементів, їхні розміри та місця розташування.
При наявності лише маленьких камінчиків у нирках можна скоригувати раціон харчування. Але зазвичай при виявленні каменів у нирках проводять дроблення. Боятись цього не варто, адже в сучасних умовах літотрипсія проходить через сечовипускальний канал без виконання розрізів на тілі. Спеціальний ендоскопічний апарат з лазерним або ультразвуковим випромінювачем підводиться безпосередньо до місця розташування нирки через уретру.
Надалі здійснюється вплив на камінь, що сприяє його дробленню на маленькі частинки. Такі елементи без проблем виходять з організму при випорожненні сечового міхура. Завдяки відсутності розрізів на тілі після літотрипсії пацієнт може швидко повернутись до звичного життя. На тілі не залишається непривабливих шрамів або рубців. Після оперативного втручання важливо дотримуватись дієти щоб уникнути повторного відкладення сольового осаду та утворення каменів у нирках.
Джерело: сайт bilyak.com.ua.