Авторы: Нестеренко Сергей

Вся вага суспільного здоров’я часто лягає на плечі медицини. При цьому рідко хто згадує про свою персональну відповідальність за власне тіло. Чи мусить держава спонукати громадян до здорового способу життя та які можливості вона має для цього?

Зазвичай більшість людей не замислюються про стан свого здоров’я. Замість овочів ми їмо чіпси та заїдаємо вермишеллю, смалимо цигарки та ігноруємо фізичні вправи. Дивлячись у дзеркало, ми переконуємо себе, що кілька зайвих кілограмів — це не проблема. Хронічні захворювання, ризик розвитку раку та смерть стосуються когось іншого. А якщо мене, то у віддаленому майбутньому.

Середньостатистична людина починає замислюватися про своє здоров’я у трьох випадках:
– коли болить;
– коли виникає загроза смерті або каліцтва;
– коли доводиться сплачувати за лікування.

Відомо, що підвищення ціни на цигарки є найдієвішим способом зменшити кількість курців. Але як змусити людей контролювати свій тиск та рівень ліпідів? Як змусити зайнятися фізкультурою, знизити вагу та зробити вакцинацію від грипу? А тим більше пройти мамографію та колоноскопію. Я впевнений у тому, що відповіддю є платна медицина, бо саме вона має додатковий важіль впливу на поведінку громадян.

Нам треба позбавитися ілюзій та усвідомити, що ми не є раціональними істотами. Нашою поведінкою керують підсвідомі бажання, прагнення до комфорту, лінощі. Зміна своїх звичок на здорові вимагає від людини неабияких зусиль, і зовнішня допомога у цьому може бути дуже доречною. Нам усім потрібен додатковий поштовх, аби почати рух у правильному напрямку. Якщо ви у цьому не переконані, раджу прочитати книгу нобелевського лауреата Денні Канемана Thinking, Fast and Slow.

Яким чином на наше здоров’я впливає безплатна медицина?

Уявімо на хвилину, що держава зобов’язалася безкоштовно забезпечити кожного автомобілем. І на додачу ще взялася робити безкоштовний ремонт, а за необхідності — просто змінювати стару машину на нову. Не складно уявити, що жодна економіка світу не здатна забезпечити таку чудову ініціативу. Але найгіршим було б навіть інше: за можливості отримати нову річ безкоштовно люди втратили би будь-яку відповідальність за утримання машини у належному стані. Чи наше тіло чимось принципово відрізняється від безкоштовної машини? Я користуюся ним, як захочу, не переймаюся його утриманням, а «плату за ремонт» покладаю на суспільство.

Отже, яким чином може виглядати модель платної медицини, в якій відповідальність за здоров’я громадян покладається на них самих?

По-перше, кожен має сплачувати медичну страховку, аби наочно бачити витрати на своє здоров’я. По-друге, ціна страховки мусить бути прив’язана до здорового способу життя. Наприклад, клініка Клівленда видає своїм працівникам крокоміри та надає їм знижку на страховку за умови певної кількості кроків на день. Так само можна оцінювати й інші фактори, які впливають на здоров’я: відмову від паління, контроль кров’яного тиску та маси тіла, рівня ліпідів та глюкози у крові, вакцінації, профілактичні огляди, включаючи неприємні, але важливі мамографію та колоноскопію. Їх дотримання дозволить істотно зменшити витрати на страховку.

Отже, страховка є не просто способом фінансування медицини, а стимулом для здорового способу життя та переорієнтації медицини з лікувальної на профілактичну. За дії цієї моделі у виграші залишаються і громадяни, які покращують здоров’я, і держава, яка заощаджує у підсумку: колоноскопія і колектомія коштують дешевше, ніж хіміотерапія.

Звичайно, також необхідно проводити освітні заходи та вести пропаганду здорового способу життя. Протее вже неодноразово доведено, що будь-які знання працюють значно краще разом із фінансовими стимулами. Існує велика кількість інформації стосовно подібних впливів на поведінку людини. Можу порекомендувати дуже дотепну книгу відділу економіки Чиказького університету Nudge та їхній безкоштовний веб сайт.

***

Матеріал в російському перекладі можна знайти тут. Оригінал статті на сайті автора.

опубликовано 07/11/2014 16:06
обновлено 07/11/2014
Публицистика, Медицинское право и законы

Комментарии

Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.