Авторы: Нестеренко Сергей

Днями мені випала можливість дати коментар газеті «Експрес» стосовно корупції в українській медицині та американських підходів до боротьби з нею. Фінальна стаття в газеті включила в себе вирвані з контексту фрази з моїх попередніх дописів та не відображає мого погляду на проблему. Тож тут я опублікую свою справжню відповідь на поставлене редакцією запитання.

«Що, на вашу думку, є головним важелем, який допомагає боротися з корупцією в медицині у США? З чого, на вашу думку, слід розпочинати таку боротьбу в Україні?»

Сергій Нестеренко:

«Американський досвід не можна легко перенести на українську ситуацію. В першу чергу через те, що американські лікарі не мають фінансової безвиході, яка підштовхувала б їх до отримання нелегальної оплати від пацієнтів.

Українська медична діаспора в США уважно стежить за станом української медицини. Особливо ті з нас, хто мав свого часу досвід роботи в Україні.

Останнім часом ми стали свідками двох випадків незаконних фінансових відносин в українській медицині. В першому було затримано функціонера Міністерства охорони здоров’я, у другому — практикуючого хірурга у Львові. Громадськість швидко об’єднала ці випадки в одну категорію «медичної корупції» та почала дискусію про те, як із цим явищем боротися. Перед тим, як давати якісь рецепти, я би радив розділити ці два приклади.

Ви спитаєте, яким чином їх можна відокремити юридично, і я відповім, що не знаю простого способу. Розумію, що вони є різними, але не можу сформулювати легальною мовою. Будь ласка, спитайте в юристів. Але шкірою я відчуваю, що не можна об’єднувати два випадки, коли з одного боку є бюрократ, який в житті не допоміг жодному пацієнту, а лише наживається на медицині, а з іншого — висококласний фахівець, що отримав винагороду за професійно виконану роботу.

Основною відмінністю є те, що функціонер продовжуватиме красти за будь-якої зарплати, а практикуючий хірург за умови гідної оплати праці просто робитиме свою справу, не вимагаючи ні від кого додаткових грошей.

Тож і підходи до боротьби з цими РІЗНИМИ явищами мають бути різними. У першому випадку хабарник мусить сидіти у тюрмі та навіть не мати можливості внести заставу, щоб вийти з-під арешту, а в другому — людині просто треба дати можливість легально заробляти на життя своєю працею.

Про те, чому нашій медицині потрібні високі легальні зарплати, я вже писав. Якщо є бажання обговорити те, як можна підвищити зарплати українським лікарям, буду радий подискутувати».


Матеріал в перекладі російською можна знайти тут.

Першоджерело

опубликовано 27/10/2016 15:53
обновлено 27/10/2016
Публицистика, Организация здравоохранения

Комментарии

Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.