Нажмите на изображение, для просмотра оригинала в новом окне

Отримати консультацію доктора Комаровського мріє чи не кожна українська мама. У цьому номері зірка дитячої медицини говорить про всі нюанси вакцинації.

— Ми спілкувались з франківськими матусями на тему щеплень. Думки розділились. Одні «за», інші категорично «проти». Чи є одна відповідь для всіх дітей, чи питання вакцинації — індивідуальне для кожного дитячого організму?

— Для нормальних тверезо мислячих батьків немає і не може бути ніякої дискусії стосовно того, чи потрібна дітям вакцинація згідно з національним календарем щеплень або рекомендаціями МОЗ. Як спеціаліст, що пропрацював довгий час в інфекційній лікарні, можу запевнити: вакцинація не на сто відсотків зменшує вірогідність «підчепити» хворобу, але протікати ця хвороба буде значно легше.

— Чи є тоді сенс робити щеплення?

— Якщо мова йде про щеплення від смертельно небезпечних інфекційних хвороб — дифтерії, правця, туберкульозу, кору, гепатиту, поліомієліту — однозначно є, оскільки ризик ускладнень після вакцинаціїї навіть порівняти не можна з ризиком реальної хвороби.

В яких випадках дозволено робити вакцинацію дитині?

— Щеплення можна робити тільки тоді, коли в дитини на даний момент немає гострої інфекційної хвороби: ні нежитю, ні проносу, ні висипань, ні підвищеної температури. Чому саме гострої і інфекційної? Тому що кожна вакцина — це навантаження на імунітет. І для того, щоб відреагувати на щеплення і виробити достатню кількість антитіл, організм має бути більш-менш вільний від інших «справ», пов’язаних із становленням імунітету.

Якщо у дитини нога в гіпсі, то це не протипоказання до щеплення. Якщо будь-яка інфекційна хвороба протікає з нормальною температурою і непорушеним загальним станом — вона не несе відчутного навантаження на імунітет, і теж не є протипоказанням до щеплення.

Можна якось завчасно підготувати організм дитини до щеплення — щоб уникнути ускладнень опісля?

— Спеціальних «ритуалів» немає. Хіба що варто уникати експериментів із їжею: не давати ніяких нових продуктів, що можуть пошкодити кишкову мікрофлору та послабити імунітет. Загалом, чим менше навантаження на систему травлення, тим легше дитина переносить щеплення. Раджу не пропонувати їжу, доки дитина сама не попросить, а також за добу до вакцинації обмежити розмір і калорійність порцій. А за годину-дві до вакцинації взагалі не годувати.

За три-чотири дні перед щепленням також добре максимально обмежити контакт дитини із сторонніми людьми: уникати масових заходів, магазинів, громадського транспорту. Не шукати інфекцій.

Збираючись у поліклініку на щеплення, дуже-дуже постарайтесь не «перестаратися» із одягом. Буде вкрай некорисно, якщо щеплення зроблять спітнілому малюку з дефіцитом рідини в організмі. Якщо все-таки дитина спітніла — перечекайте з нею у нелюдній частині приміщення, перевдягніть, напоїть водою. У поліклініці стримуйте «комунікативність»: посидіть із малюком осторонь черги або вийдіть на вулицю прогулятись, залишивши в черзі тата.

Після вакцинації дії батьків також мають підпорядковуватись якимось «здоровим правилам»?

— По-перше, після щеплення дитини батьки мають дозволити їй прогулянки на свіжому повітрі, а не обмежувати у цьому, як трапляється у деяких сім’ях. По-друге, намагатися трішки недокормлювати (за наявності апетиту) або годувати, тільки коли маля попросить (коли апетит низький чи відсутній). По-третє, збільшити дитині добову норму рідини для пиття (мінеральна вода, компот із сухофруктів, зелений, фруктовий або ягідний чай).

Також варто слідкувати за якістю повітря в приміщенні (чисте, прохолодне, вологе), і максимально обмежити спілкування дитини з іншими людьми, вони — це джерело додаткових інфекцій.

А як щодо реакцій на щеплення? Непідготовленим батькам вдасться відрізнити ускладнення від стандартної реакції дитячого організму на вакцину?

— Одні вакцини переносяться організмом дуже легко і не спричиняють серйозних реакцій (наприклад, вакцина проти поліомієліту). А інші препарати можуть викликати суттєве підвищення температури, порушення загального стану дитини (наприклад, коклюшний компонент вакцини АКДС).

Але після будь-якого щеплення має бути реакція організму: підвищення температури тіла, відмова від їжі, в’ялість, — це нормально, так організм виробляє імунітет до конкретної хвороби. Ускладнення ж — це те, чого бути не повинно. Це можуть бути судоми, втрата свідомості, температура за 40, висипання, нагноєння ранки на місці вакцинації. Такі ускладнення — це завжди серйозно, вони потребують оперативного звернення до спеціалістів.

Можливо, є якісь допоміжні препарати, що полегшують перенесення вакцинації?

— Будь-які препарати, що обіцяють полегшити перенесення вакцини: вітамінчики, гомеопатичні засоби, травки «для судин», корисні бактерії, крапельки для імунітету — це лише популярні способи психотерапії для мами і тата, спроба реалізації поширеного ментального принципу «ну треба ж щось робити». Загалом, підготувати здорову дитину до вакцинації якимись лікарськими засобами неможливо.

Чому, на ваш погляд, тема вакцинації викликає такий резонанс? Чого батьки найбільше бояться?

— На жаль, наші ЗМІ широко та напрочуд емоційно освітлюють випадки дуже рідкісних ускладнень після щеплень, а випадки реальної загибелі людей від дифтерії та кору, наприклад, залишаються поза їх увагою, оскільки наші медики інколи навіть діагностувати ці хвороби не можуть — не зустрічалися з ними. А зараз ситуація ускладнилася так, що треба збирати Раду нацбезпеки і приймати рішення щодо екстреного забезпечення вакцинами дітей — я вже не веду мову про дорослих, яким теж треба кожні 10 років робити повторні щеплення від дифтерії та правця. Але найбільше люди бояться, бо не знають реальної небезпеки, тому я закликаю батьків — читайте, цікавтеся, вчіться. На моєму сайті є маса інформації щодо цієї проблеми. Як аргумент можу навести такий факт: всі мої рідні — разом із онуками — були щеплені за календарем і будуть вакциновані від сезонного грипу цього року.

опубликовано 05/11/2015 18:06
обновлено 10/11/2015
Пресса

Комментарии

Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.