Виявлений на шкірі кліщ, що присмоктався, підлягає видаленню. Слід знати, що кліщі є переносниками цілої низки небезпечних інфекційних хвороб, а ймовірність зараження різко зростає при роздавлюванні кліща. Виходячи з цього, треба бути обережними, щоб у разі роздавлювання частинки кліща не потрапили в ранку, а також на руки і слизові оболонки того, хто видаляє.
Слід знати: існують лабораторні методи обстеження, що дозволяють відповісти на питання, заражений кліщ чи ні. Особливістю згаданих методів є те, що для діагностики необхідний цілий кліщ, а не його відірвані фрагменти.
Рекомендації з видалення кліща:
- захопіть кліща якомога ближче до голівки, що проникла у шкіру. Зробити це можна:
- плавно потягніть вгору;
- після видалення ретельно промийте місце укусу мильною водою, висушіть і обробіть будь-якою спиртовмісною рідиною (5% розчин йоду, спирт, горілка, одеколон і т. п.).
Дії після видалення:
- якщо голівка кліща залишилася в шкірі, можна поступити з нею так, як зі скіпкою 3.7.1., а можна обробити 5% розчином йоду і не чіпати (протягом декількох днів вона вийде сама);
- ретельно вимийте власні руки після закінчення маніпуляцій;
- відзначте на календарі день, коли все це сталося;
- зателефонуйте вашому лікарю і дізнайтеся, яка у вашому регіоні епідеміологічна ситуація по захворюваності кліщовим енцефалітом[2] – можливо, знадобиться введення спеціального імуноглобуліну[3];
- зверніться до лікаря, якщо після видалення кліща з’явилися:
- ознаки бактеріального інфікування (почервоніння шкіри, набряк, біль);
- в діапазоні 3–30 днів на шкірі в місці укусу – округлі червонуваті плями[4];
- протягом двох місяців – м’язові болі, загальна слабкість, підвищення температури тіла.
* * *
Профілактика. Укуси кліщів
- Найголовніше в небезпечних районах – правильний одяг при відвідуванні лісу: довгі штани, довгі рукави, резинки на рукавах, сорочка в штани, штани в шкарпетки, шкарпетки в чоботи, шапка або капюшон, що захищають від попадання кліщів за комір.
- Використовуйте репеленти.
- Пересуваючись по стежках, намагайтеся вибирати більш-менш широкі, щоб ноги не торкалися чагарників.
- Регулярно оглядайте тіло та одяг.
- Особливо уважний огляд після повернення додому; роздягніть дитину і зверніть увагу на наступні місця: навколо вух, у вухах, лінія росту волосся, під пахвами, у пупку, в області талії, в паху і промежині, під колінами, між пальцями ніг.
- У регіонах, де є небезпека кліщового енцефаліту, – своєчасна (завчасна) вакцинація.
[1] Таких пристроїв багато – «ручка-ласо» для видалення кліщів, особливий гачок, схожий на вигнуту двозубу виделку, спеціальні пластикові щипці і т. п. Згадані пристосування нерідко комплектуються лупою для розглядання кліща і навіть коробочкою, куди можна покласти кліща після видалення.
[2] Кліщовий енцефаліт – небезпечна вірусна інфекція, що уражує нервову систему. Переносники вірусу – кліщі.
[3] Якщо мова йде не про вашого лікаря і не про ваш регіон, то отримуйте цю інформацію до запланованої подорожі.
[4] Округлі червоні плями (так звана мігруюча еритема) – перший симптом лайм-бореліозу. Це інфекційне захворювання викликане особливими мікробами – бореліями, переносниками яких саме і є кліщі.
автор Комаровский Е.О.
книга «Невідкладна допомога» — довідник розсудливих батьків
опубликовано 21/12/2015 13:12
Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.