• Обробка рани проводиться після зупинки кровотечі, тому у вас завжди знайдеться хвилина часу для того, щоб вимити руки.
  • Подбайте про власну безпеку: не контактуйте з кров’ю дитини без нагальної необхідності, використовуйте гумові рукавички, якщо є така можливість.
  • Не торкайтеся рани руками.
  • Найдоступнішим і ефективним способом очищення рани є її промивання струменем води.

Якщо поруч із вами є водопровідний кран, скористайтеся ним. Оптимальна температура води – від 20 до 30 °C. Не промивайте рану довше 5 хвилин.

Під час промивання контролюйте рану: направляйте струмінь від центру рани до її країв, щоб сприяти видаленню сторонніх предметів і бруду.

Якщо вода є, а водопровідного крана немає, використовуйте ємності, за допомогою яких можна створити струмінь води (шприц, спринцівка, поліетиленовий пакет, пляшка). Ідеальне пристосування для цього – пластикова пляшка, особливо якщо в ній знаходиться газована мінеральна вода.

  • Якщо після промивання в рані залишилися чужорідні тіла (що лежать, а не стирчать!), їх можна спробувати видалити. Оптимально для цього використовувати пінцет 12.1.2., краї якого оброблені дезінфікуючим засобом (спирт, йод, міцні спиртні напої)[1]. Спроби видалення чужорідного тіла повинні бути негайно припинені, якщо це призводить до посилення болю або кровотечі.

Пам’ятайте: пінцет із максимально можливою вірогідністю у будинку присутній і знаходиться у маминому манікюрному наборі.

  • Наступним етапом обробки рани є її додаткове очищення та дезінфекція за допомогою мильного розчину.

Для приготування мильного розчину ідеально підходить будь-яке рідке мило, яке ви додаєте в пластикову пляшку з водою і поливаєте рану після енергійного струшування.

     

При відсутності рідкого мила цілком можна використовувати звичайне, кускове: зробити мильний розчин в будь-якій ємності (каструлі, відрі і т. п.), після чого або поливати рану безпосередньо з даної ємності, або використовувати чашки-кружки, або перелити мильний розчину пластикову пляшку.

  • Після обробки рани мильним розчином мило з рани слід видалити – повторити промивання чистою проточною водою.

Зверніть увагу:

  • якщо вода в дефіциті, обмежтеся промиванням мильним розчином;
  • якщо рана забруднена (особливо якщо забруднена землею), а чистої (пляшкової, водопровідної) води поруч немає, то краще використовувати воду з природних водойм (річки, озера і т п.), ніж не промивати таку рану взагалі;
  • ідеальною рідиною для промивання рани є не вода, а фізіологічний розчин, який може бути дуже швидко приготований у домашніх умовах: 1 чайну ложку кухонної солі слід розчинити в 1 літрі води.
  • Промиту рану доцільно обробити дезінфікуючим розчином 12.3.2. Дезінфікуючий розчин наносять не тільки на саму рану, але й на її краї, захоплюючи 2–3 см здорової шкіри.

Дезінфікуючим розчином можна змочити чисту (в ідеалі – стерильну) тканину (марлеву серветку, носову хустинку) і прикласти до рани. Якщо чистої тканини немає, найкраще налити розчин безпосередньо на рану. Найзручніше використовувати дезінфікуючі розчини в аерозольній упаковці (реальна можливість не торкатися до рани).

УВАГА!

Розчини йоду, перекису водню і брильянтового зеленого (зеленки) не є засобами для обробки ран! Всі ці препарати чинять пошкоджуючу дію на тканини і подовжують терміни загоєння.

Розчин йоду може використовуватися для обробки країв рани за відсутності під рукою дезінфікуючих засобів, спеціально для цього призначених 12.3.2.


[1] Краї пінцета також можна простерилізувати, потримавши їх над полум’ям запальнички, газової горілки тощо.

автор Комаровский Е.О.
книга «Невідкладна допомога» — довідник розсудливих батьків
опубликовано 14/12/2015 20:06

Комментарии

Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.