Травми грудної клітки діляться на закриті та відкриті. Принципова відмінність полягає в тому, що при відкритій травмі безпосередньо пошкоджується плевра (оболонка легенів).

Основні причини закритих травм – удари, падіння, транспортні події, а відкритих – вогнепальні поранення і поранення гострими предметами (скло, ніж, дріт, що стирчить і т. п.). Закриті травми зустрічаються набагато частіше відкритих, але такий стан речей має місце виключно в мирний час.

При закритих травмах грудної клітки можливе не тільки пошкодження м’яких тканин (шкіри, підшкірної клітковини, м’язів) і кісток (ребер, грудини), але і життєво важливих внутрішніх органів. У той же час принциповою особливістю дітей є еластичність кісткової тканини, тому переломи ребер виникають у них дуже рідко (чим дитина молодша, тим рідше).

Проте у дітей зовнішній травматичний вплив на грудну клітку являє собою набагато більшу небезпеку в порівнянні з дорослими: дитина менше важить, шар шкіри, підшкірної клітковини і м’язів тонше, ребра більш рухливі, кровообіг активніший – не дивно, що удар однакової сили призводить до помітно більших пошкоджень.

УВАГА!

Еластичність ребер і грудини у дітей призводить до того, що тяжкість внутрішніх пошкоджень часто не відповідає тому, що ми можемо побачити на шкірі. Кажучи іншими словами, навіть при незначних зовнішніх проявах (садно, почервоніння, невеликий синець) можливі дуже серйозні пошкодження серця, легенів, судин.

Травма грудної клітки, якою б незначною вона вам не здалася, вимагає обов’язкового лікарського огляду.

Тактика невідкладної допомоги при травмі грудної клітки принципово залежить від того, яка це травма – відкрита або закрита.

Симптоми відкритої травми грудної клітки:

 • явні ознаки пошкодження грудної клітки (рана, кровотеча і т. п.);
 • загальний важкий стан, утруднене дихання, задишка, біль у грудній клітці;
 • при диханні (особливо при вдиху) в області рани чутні шиплячі, свистячі, булькаючі звуки;
 • з рани витікає піниста кров;
 • кашель з кров’ю.

Невідкладна допомога при відкритій травмі грудної клітки:

 • не поїти, не годувати, просити помовчати;
 • розстебнути (зняти) одяг, що перешкоджає диханню;
 • оптимальне положення потерпілого – напівсидячи (на підлозі або на землі);
 • найголовніше – якнайшвидше закрити рану, щоб повітря при вдиху не всмоктувалося в грудну клітку;

Для початку можна закрити рану рукою, але краще зробити це за допомогою поліетиленової плівки або фольги (фольгу можна дістати з пачки цигарок). Якщо є індивідуальний перев’язувальний пакет 12.2.1., доцільно скористатися ним: його зовнішня прогумована оболонка спеціально призначена для того, щоб накривати рани при відкритій травмі грудної клітки.

Оптимально – закріпити поліетиленову плівку лейкопластиром, залишивши одну сторону вільною, як це показано на малюнку. Такий спосіб закриття рани дозволяє повітрю виходити з грудної клітки, але перешкоджає його всмоктуванню.

 • якщо з рани щось стирчить (ніж, скло і т. п.), не видаляйте. Накладіть герметизуючу поліетиленову плівку навколо предмета, що стирчить, закріпіть її пластиром.

Якщо ви сумніваєтеся, відкрита це травма або закрита, припускайте найгірше і накривайте рану.

УВАГА!

При проникаючому пораненні грудної клітки заклеювати рану слід на максимально глибокому видиху.

Якщо стан критичний і необхідна серцево-легенева реанімація, слід інтенсивно натиснути на грудину, заклеїти рану на фоні тиску і лише після цього починати штучне дихання.

Незалежно від того, відкрита це травма або закрита, якщо потерпілий не може сидіти, його треба покласти в стійке положення на боку 2.2.5.

УВАГА!

Покласти слід пошкодженим боком униз.

Невідкладна допомога при закритій травмі грудної клітки:

 • оптимальне положення – напівсидячи;
 • не дозволяйте дитині рухатися і не переміщуйте її без нагальної необхідності;
 • керуйтеся загальними правилами зупинки кровотечі 3.1. і обробки рани 3.2.;
 • прикладіть холод 3.8.1. до ушкодженої ділянки;
 • в очікуванні допомоги притискайте свою долоню до забитого місця – це суттєво зменшить біль в ситуації, коли є перелом ребер.

автор Комаровский Е.О.
книга «Невідкладна допомога» — довідник розсудливих батьків
опубликовано 15/12/2015 19:12

Комментарии

Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.