Удари головою і удари по голові неодноразово зустрічаються в житті кожної дитини.

Принциповою особливістю дітей першого року життя є той факт, що кількість рідини в порожнині черепа набагато перевищує таку у дітей більш старшого віку і (або) дорослих. Крім цього, мозок немовляти замкнутий в черепній коробці не жорстко, оскільки є тім’ячко, а також податливі і рухливі шви між кістками черепа. Все це створює можливість амортизації і певною мірою знижує ризик від ударів головою і по голові.

Абсолютна більшість травм голови закінчується благополучно і не супроводжується скільки-небудь серйозними наслідками. Проте будь-який удар головою (по голові) потенційно вимагає серйозного до себе ставлення, оскільки можливі дуже небезпечні ушкодження речовини мозку і кровотечі в порожнині черепа.

Вельми поширений специфічний стан, що виникає після травми голови, отримав назву струс головного мозку.

Що відбувається з мозком при струсі, медична наука до теперішнього часу точно не знає. Передбачається, що під час травми відбувається струшування речовини мозку і її удар об черепну коробку зсередини. Як наслідок порушуються зв’язки між клітинами головного мозку і його відділами. Все це супроводжується абсолютно конкретними симптомами, насамперед розладами свідомості. Принциповий момент полягає в тому, що цілісність мозкової тканини при струсі не порушується.

Травма голови може супроводжуватися пошкодженням речовини мозку з розвитком набряку і крововиливів. У цьому випадку говорять про забій головного мозку.

Виражений набряк мозкової тканини і внутрішньочерепні гематоми призводять до дуже небезпечного стану – здавлення головного мозку.

Струс, забій і здавлення головного мозку об’єднуються таким поняттям, як черепно‑мозкова травма.

Черепно-мозкова травма може бути закритою (без порушення цілісності кісток черепа) і відкритою (відповідно, з порушенням цілісності кісток).

Між внутрішньою поверхнею кісток черепа і власне мозковою речовиною знаходиться тверда мозкова оболонка. Відкрита черепно-мозкова травма з пошкодженням твердої мозкової оболонки називається проникаючою.

Якщо внаслідок удару пошкоджені виключно м’які тканини (шкіра, підшкірна клітковина над кістками черепа) і немає розладу свідомості, то такий стан називають забоєм голови.

Всі перераховані спеціальні терміни являють собою медичні діагнози. Діагноз ставить лікар.

Проте існують цілком конкретні симптоми, які свідчать про те, що травма голови потенційно небезпечна і вимагає обов’язкового звернення за медичною допомогою.

Завдання батьків – знати ці симптоми і надати невідкладну допомогу.

УВАГА!

Звернення за медичною допомогою необхідне, якщо після травми голови мають місце:

►    порушення свідомості будь-якої вираженості і будь-якої тривалості;

►    розлади мовлення;

►    неадекватна поведінка;

►    незвичайна сонливість;

►    інтенсивний головний біль, який зберігається більше однієї години після травми;

►    судоми;

►    більше одного нападу блювоти;

►    запаморочення і (або) порушення рівноваги, яке зберігається більше однієї години після травми;

►    нездатність рухати рукою або ногою, слабкість в руці або нозі;

►    різні за розміром зіниці;

►    поява темних (темно-синіх) плям під очима або за вухами;

►    кровотеча з носа або вух;

►    виділення безбарвної або кров’янистої рідини з носа або вух[1];

►    будь-які, навіть незначні, порушення з боку органів чуття[2].

Незалежно від наявних симптомів звернення за медичною допомогою необхідне, якщо травма голови отримана в стані алкогольного сп’яніння або під дією наркотичних речовин.

УВАГА!

Небезпечні симптоми можуть з’явитися не відразу, тому батьки повинні уважно спостерігати за дитиною як мінімум протягом 24 годин після травми голови, навіть якщо ця травма здається незначною.

Якщо після травми дитина заспокоїлася і заснула, її слід будити кожні 2–3 години і ставити прості запитання (як тебе звати? і т. п.).

Ще раз повторюємо:
будь-яка травма голови потенційно небезпечна.
Найменші сумніви – до лікаря!

Невідкладна допомога при травмі голови

Небезпечні симптоми відсутні:

 • заспокойте дитину;
 • щосили постарайтеся обмежити рухову активність (укладіть і почитайте, уникайте активних ігор і т. п.);
 • прикладіть холод 3.8.1. до забитого місця.

При виявленні небезпечних симптомів:

 • оцініть стан дихання і кровообігу, при критичному стані почніть серцево-легеневу реанімацію 2.2.;
 • якщо дихання і кровообіг збережені, але свідомість відсутня – постарайтеся утримати дитину в положенні на спині, на жорсткій рівній поверхні, фіксуйте голову своїми руками; уважно стежте за диханням: якщо в такому положенні дихання утруднене через блювання або надлишок слини, покладіть дитину в стійке положення на боку 2.5. При повороті притримуйте голову, намагаючись уникати її обертання, надлишкового закидання і бічного нахилу;
 • в очікуванні допомоги (оптимально в положенні на спині, ще до повороту в стійке бічне положення) бажано здійснити іммобілізацію шийного відділу хребта 3.17.;
 • якщо дитина у свідомості, чекайте допомоги в положенні на спині без подушки;
 • не давайте їжі та пиття;
 • не переміщуйте дитину без нагальної необхідності.

При зупинці кровотечі:

 • керуйтеся загальними правилами зупинки кровотечі 3.1. і обробки рани 3.2.;
 • при найменшій підозрі на ушкодження кісток черепа категорично уникайте прямого тиску на рану – накрийте рану перев’язувальним матеріалом, чужорідні тіла з рани не діставайте.


[1] Після травми дитина плакала, під час плачу, як і всі діти, шмигала носом. Плакати перестала, але залишився нежить, якого до травми не було. До лікаря!

[2] Після травми гірше чує або чує щось не те, туман, чи двоїння в очах, незвичайний смак у роті, якось не так пахне, зниження шкіряної чутливості, мурахи по шкірі… До лікаря!

автор Комаровский Е.О.
книга «Невідкладна допомога» — довідник розсудливих батьків
опубликовано 15/12/2015 18:43

Комментарии

Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.