Частим і досить специфічним варіантом вивиху є вивих нижньої щелепи, який виникає при її сильному опусканні вниз: при позіханні, сміху, кашлі, блювоті, спробах відкусити що‑небудь велике, при стоматологічних маніпуляціях і т. п. Вивих нижньої щелепи може бути і травматичним (виникати при ударах по голові, падіннях і т. п.).
Симптоми:
- неможливість закрити рот;
- слинотеча;
- зміщення підборіддя вперед;
- інтенсивний біль у привушній області, що посилюється при спробах закрити рот або що-небудь сказати.
Вивих нижньої щелепи може бути одностороннім і двостороннім. Закрити рот не вдається в обох випадках, але при односторонньому вивиху підборіддя зміщується вперед і в неушкоджену сторону, а біль у привушній області набагато більш інтенсивний на стороні вивиху.
Невідкладна допомога:
- терміново до лікаря;
- холод 3.8.1. на привушну область;
- заходи, що перешкоджають попаданню пилу та комах в дихальні шляхи через відкритий рот (прикрити рот хусткою або марлевою пов’язкою).
У ситуації, коли отримати медичну допомогу немає можливості, є сенс спробувати вправити нижню щелепу самостійно. Це особливо доцільно тоді, коли вивих щелепи виникає не вперше в житті. У той же час цього категорично не можна робити при травматичному вивиху нижньої щелепи.
Вправлення нижньої щелепи:
- посадіть потерпілого; обов’язкова умова – потилиця повинна упиратися в стіну, меблі і т. п.;
- обмотайте великі пальці бинтом або носовою хусткою;
- великі пальці вставте в рот, покладіть їх на жувальні зуби, а іншими пальцями обхопіть нижню щелепу;
- натисніть вниз, а потім назад.
Після того як щелепа стане на місце, рот з силою закриється. Саме тому пальці слід обмотувати: є реальний шанс, що прибрати їх не встигнете і будете боляче укушені.
Якщо вам вдалося самостійно вправити вивих, це зовсім не означає, що треба заспокоїтися і чекати наступного. Обов’язково звернутися до лікаря, а до того максимально обмежити навантаження на нижню щелепу: заохочувати мовчання, якщо вже годувати, то м’яким і рідким.
УВАГА!
Ще раз повторюємо: спроба самостійного вправляння нижньої щелепи допустима тільки тоді, коли отримати медичну допомогу немає можливості.
автор Комаровский Е.О.
книга «Невідкладна допомога» — довідник розсудливих батьків
опубликовано 15/12/2015 17:20
Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.