Під удушенням ми розуміємо критичний стан, що розвивається через те, що виник зовнішній вплив (тиск, стискання) на шию дитини. Цей зовнішній вплив може бути спробою самогубства (повішення) або вбивства, може бути нещасним випадком (стискання шиї між прутами дитячого ліжечка, затягування петлями одягу, ігри з мотузками і т. п.).

При удушенні головною причиною втрати свідомості і розвитку критичного стану є не стільки брак кисню через неможливість нормально дихати, скільки порушення кровообігу в головному мозку через стискання судин шиї. Крім цього, тиск на деякі точки в області шиї може стати причиною рефлекторної зупинки серця.

УВАГА!

При наданні допомоги дитині слід пам’ятати про те, що є висока ймовірність пошкодження шийного відділу хребта.

Першочергове завдання –

УСУНЕННЯ ФАКТОРІВ, ЩО ВИКЛИКАЛИ УДУШЕННЯ.

Розріжте (розірвіть) мотузки, зніміть петлю, послабте зажим, розв’яжіть вузол і т. п. При повішенні насамперед підніміть потерпілого, щоб послабити тиск, обумовлений вагою тіла.

Якщо дитина не подає ознак життя:

 • покладіть її на спину;
 • приступіть до серцево-легеневої реанімації 2.2.

УВАГА!

При відновленні прохідності дихальних шляхів намагайтесь обмежитися мінімально можливим закидання голови

(надмірне закидання голови сприяє додатковому пошкодженню шийного відділу хребта).

Якщо у потерпілого є свідомість / дихання / кашель / рухи кінцівок / блювотні позиви або якщо що-небудь із перерахованого з’явилося під час проведення вами реанімації:

 • слід максимально обмежити рухи голови – нахили, закидання і обертання. Навіть поворот дитини в стійке бічне положення може бути небезпечним. Постарайтеся утримати дитину в положенні на спині, на жорсткій рівній поверхні. Фіксуйте її голову своїми руками, уважно стежте за диханням: якщо в такому положенні дихання утруднене через блювання або надлишок слини, вкладіть дитину в стійке положення на боку 2.5. При повороті притримуйте голову, намагаючись уникати її обертання, надмірного закидання і бічного нахилу;
 • в очікуванні допомоги (оптимально в положенні на спині, ще до повороту в стійке бічне положення) бажано здійснити іммобілізацію[1] шийного відділу хребта 3.17.

*   *   *

Профілактика. Удушення

 • Не надягайте на шию дітям прикраси (намиста і т. п.).
 • Уникайте наявності меблів, що мають прути, між якими може пролізти голова дитини.
 • Не прикріплюйте самі і не дозволяйте дітям прикріплювати (прив’язувати) мотузки і т. п. до обладнання на дитячому майданчику.
 • Дитина не повинна мати можливості дістати рукою або іншими частинами тіла, а також торкнутися одягом рухомих частин якого-небудь устаткування.
 • Суворо карайте за ігри «в повішення», в собачок, яких водять на повідку і т. п.
 • Зупиняйте будь-які спроби виготовлення петель і особливо засовування голови в ці петлі.
 • При катанні на велосипеді (самокаті, роликах і т. п.) зніміть шарф та інші предмети одягу, якими дитина може зачепитися за яку-небудь перешкоду.
 • Зберігайте поза досяжністю дітей вироби з поліетилену – плівку, мішки, пакети. Видаляйте з поверхні матраців і м’яких меблів пластикову або поліетиленову плівку.


[1] Іммобілізація – створення нерухомості або зменшеної рухомості однієї або декількох частин тіла.

автор Комаровский Е.О.
книга «Невідкладна допомога» — довідник розсудливих батьків
опубликовано 14/12/2015 18:33

Комментарии

Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.