До загальних реакцій на щеплення, що зустрічаються найчастіше, зараховують:
- підвищення температури тіла;
- загальна слабкість, сонливість, нездужання;
- головний біль;
- нудота, блювота, біль у животі;
- болі в суглобах;
- короткочасні непритомні стани.
Специфічним варіантом загальних реакцій є реакції алергійні, а також розвиток інфекцій, пов’язаних із використанням живих вакцин (прищепного кору, прищепної краснухи і т. д.).
Найтиповішою і найпоширенішою реакцією на щеплення є підвищення температури тіла. В залежності від вираженості цього підвищення температурні реакції поділяють на:
- легкі – 37,1–37,5 °C;
- середньої тяжкості – 37,6–38,5 °C;
- важкі – > 38,5 °C[1].
Підвищення температури в більшості випадків відзначається в першу добу після щеплення і має місце протягом двох, рідше трьох діб.
УВАГА!
Підвищення температури тіла вище 38,5 °C і (або) температура вище 37,3 °C, що зберігається на четвертий день після вакцинації, це – привід для звернення до лікаря.
Тактика дій батьків при підвищенні температури тіла після щеплення:
- підтримувати в приміщенні, де перебуває дитина, режим прохолодного вологого повітря: температура не вище 20 °C, відносна вологість – 50–70%;
- за можливості обмежити обсяг і концентрацію їжі;
- максимально активізувати пиття;
- для пиття оптимально використовувати розчини для пероральної регідратації 12.3.5.;
- будь-яка температура вище 37,5 °C у поєднанні з порушеним загальним станом дитини – реальний привід для застосування жарознижувальних засобів 12.3.7.
* * *
Профілактика. Реакції на щеплення
- Рекомендовані національним календарем щеплень терміни вакцинації тому і рекомендуються, що їх дотримання зменшує ймовірність реакцій на щеплення.
- Обов’язкова умова підготовки до вакцинації – нормальний спосіб життя. Якщо ви знаєте, як правильно за дитиною доглядати: годувати, одягати, гуляти, купати, загартовувати, надавати допомогу при найпростіших респіраторних вірусних інфекціях – імовірність того, що ваша дитина без проблем перенесе щеплення, максимальна. Вчіться!
- На момент щеплення дитина повинна бути здоровою.
- Пам’ятайте: планові щеплення не носять невідкладного характеру. На вулиці жахлива спека або страшний мороз – відкладіть; планується поїздка, від якої ніяк не можна відмовитися, – відкладіть; прийшов зі школи старший брат з кашлем і нежитем – відкладіть і т. д.
- Протягом 3–4 днів перед плановим щепленням не слід проводити експерименти з новими (нехай навіть дуже корисними) продуктами харчування.
- Чим менше навантаження на систему травлення, тим легше переноситься щеплення. Ні в якому разі не змушуйте дитину їсти. Не пропонуйте їжу, поки не попросить. За добу до вакцинації за можливості обмежуйте обсяг і концентрацію їжі, яку з’їдає дитина.
- Не годуйте (нічим) мінімум годину до щеплення.
- Напередодні вакцинації (максимум протягом доби) у дитини повинно бути випорожнення. Вам сьогодні в поліклініку, а дитя з учора не какало? Зробіть очисну клізму, поставте гліцеринову свічку.
- Збираючись в поліклініку на щеплення, намагайтеся не перестаратися з одягом. Якщо в поліклініку все-таки потрапили спітнілі, почекайте, переодягніть, добре напоїть.
- 3–4 дні перед щепленням максимально обмежте спілкування дитини з людьми (дітьми).
- Перебуваючи в поліклініці, стримуйте свою комунікабельність. Постійте (посидіть) в сторонці, скоротіть контакти. В ідеалі посадіть в чергу тата, а самі погуляйте з малюком на свіжому повітрі.
- Не годуйте мінімум годину після щеплення. Поїть, відволікайте. Якщо вдасться не годувати години три, буде просто чудово.
- Контакти з людьми не бажані, а ось свіже повітря необхідне. Саме після вакцинації тривалість прогулянок слід по можливості збільшити.
- Нічим не грійте місце ін’єкції.
[1] Мається на увазі температура тіла, що виміряна в пахвовій впадині.
автор Комаровский Е.О.
книга «Невідкладна допомога» — довідник розсудливих батьків
опубликовано 22/12/2015 11:42
Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.