Дорогі друзі, пропоную поговорити про кір. Дуже багато інформації, інформації іноді зовсім безглуздої, безпідставної, багато метушні, паніки. Тому хотілося б поставити всі крапки над «і», пояснити, що відбувається.

Для початку розгляньмо таке питання, як історія хвороби, тобто історію хвороби кору. Скільки існує людство, стільки завжди поруч з ним існував кір. Є таке поняття — загальна захворюваність. І це поняття загальної захворюваності має пряме відношення до кору. Завжди, у всі часи, всі люди на землі хворіли на кір. Були окремі острови, де на кір не хворіли, але коли туди ступила нога білої людини, там померла переважна частина людей, померла саме від кору.

Отже, люди завжди хворіли на кір. До чого призводила ота загальна захворюваність на кір? Ніколи не було такого, щоб помирало менше 1% хворих. Тобто, зі 100 дітей одна дитина завжди від кору помирала в усі часи. Це був ідеальний варіант — одна дитина зі 100. Хворіли саме діти.

Після того як з’явилися антибіотики, смертність трохи зменшилася. «Трохи» — це дещо м’яко сказано: смертність знизилася у 10 разів. Від кору помирала одна дитина з 1000. І не тому, що антибіотики лікують кір. Кір — вірусна інфекція, але під час кору дуже часто виникають бактеріальні ускладнення, які можуть згубити людину. Ліквідувавши ці ускладнення, ми прийшли до того, що помирати почали рідше — один хворий з тисячі.

Отже, людство, суспільство загалом, може не розглядати тему вакцинації від кору. Ну не треба щепити дітей, і тоді ми будемо платити ціну: кожна дитина буде хворіти на кір, одна з 1000 буде помирати і ще 2-3 отримають ускладнення: менінгоенцефаліт, сліпоту та інші. Тобто є ціна, яку суспільство може заплатити за кір.

Та є й інший варіант — людство може вакцинуватися. Якщо людство прийняло рішення вакцинуватися, ситуація докорінно змінюється, і кір просто зникає з тієї країни, де люди вакцинуються, бо у всіх є імунітет проти кору.

Найстрашніша, найбезглуздіша ситуація виникає тоді, коли суспільство приймає рішення вакцинуватися, але половина людей щепиться, а половина — ні. До чого це призводить? Це призводить до того, що хворіти починають дорослі. Тобто, якщо не вакцинується ніхто, то з вірусом люди зустрічаються в дитинстві. Коли вакцинується половина, то шанси зустрітися з вірусом в дитинстві зменшуються, і з вірусом починають зустрічатися дорослі, які набагато важче переносять захворювання, ніж діти. І тоді ціна кору багатократно зростає — дорослі починають помирати.

Отже, ще раз фіксую вашу увагу: найстрашніше, що може бути, це коли в суспільстві половина вакцинується, а половина — ні. Суспільство повинно прийняти рішення: ми щепимося чи ні. Якщо суспільство прийняло рішення вакцинуватися, то хоче добитися оптимального результату. А щоб його добитися, щепитися має не менше 90%, ідеальний варіант — 95-98% всіх жителів. Тоді вірусу ніде циркулювати. Усі мають імунітет проти кору, і хвороба зникає.

Далі. Чому нині виникають великі труднощі? Ну, звичайно, ми потрапили у ту безглузду категорію країн, де половина жителів щеплена, а половина — ні. Але найстрашніше те, що у нас великі проблеми зі статистикою. Ці проблеми просто драматичні, я вже не кажу про те, що у нас є велика кількість людей нібито щеплених, але щеплених лише на папері. Навіть зараз, коли люди реально хворіють на кір, бо кількість вакцинованих значно зменшилася, ми адекватної інформації не маємо. Передусім тому, що ми не дуже далеко втекли від системи планування, наших дурнуватих перевірок, звітів, паперів тощо. Якщо у вас багато хворих на кір, до вас їдуть комісії, вас перевіряють, ви отримуєте по голові від керівництва, тому приховати завжди простіше, ніж показати.

Друге. Ще ви повинні чітко розуміти, що лікарі приватної практики фактично позбавлені можливості нормально лікувати кір. Кір лікують тільки в інфекційних лікарнях, і це одна з основних особливостей кору.

Кір — летюча інфекція. Поняття «летюча інфекція» дуже важливе. Що це означає? Якщо хворий перебуває на відстані 100-200 м від вас, то з потоком повітря ви все одно можете заразитися. Тобто, якщо хворий з грипом зайшов до класу, то він може заразити всіх у класі, але він не заразить учнів сусіднього класу. Та коли дитина, хвора на кір, прийшла до школи, то вона інфікувала всю школу. Якщо в конкретному під’їзді дитина на першому поверсі хворіє на кір, то на дев’ятому поверсі всі в контакті з кором. Ось це ви повинні чітко розуміти.

У такій ситуації хворі на кір лікуються в спеціальних повністю герметичних боксах, які є тільки в інфекційних лікарнях. А приватних інфекційних лікарень нема. Тож всі «крутелики», які звикли лежати в крутих палатах, щоб навколо них всі ходили колами, повинні знати: якщо ви чи ваша дитина захворіла на кір, то про жодну приватну клініку можете навіть не мріяти. Будете лежати в нашій нормальній постсовковій інфекційній лікарні, з тарганами та всім іншим. Про це хоча б подумайте, коли відповідаєте на питання: щепитися чи ні.

Але вернімося до статистики. Велика кількість випадків захворювання на кір в інформаційне поле не потрапляє. Про них просто не повідомляють, інколи не ставлять діагноз, інколи замість кору ставлять діагноз «алергія», «краснуха» тощо. Але найстрашніше те, що ми не маємо достовірної інформації і про смертність від кору. Хворий на кір може померти від пневмонії, тобто причина смерті — корова пневмонія чи коровий менінгоенцефаліт, але в статистиці причина смерті не кір, не корова пневмонія, а просто пневмонія чи менігноенцефаліт. А про те, що саме кір спровокував ці захворювання, ніхто не повідомляє. І реально, стовідсотково ми знаємо про шістьох хворих, які в Україні померли від кору, але до МОЗ дійшло, здається, тільки два випадки. І всі про це знають.

Звідси ще одна проблема. Це взагалі глобальна проблема кору і вакцинації. Вакцинація виявилася настільки ефективною, що люди забули, що таке кір, перестали боятися кору, але люди бояться вакцинації. Тобто ефективність вакцинації працює проти самої вакцинації.

І зараз ми маємо цю глобальну проблему: ви нарешті, незважаючи на численні нагадування, розмови про те, що кір обов’ язково прийде, зрозуміли: кір справді є. Але ви навіть зараз не розумієте реальних масштабів того, що відбувається. Тому що, як мінімум, я це гарантую, половина випадків кору в нашій країні в інформаційне поле не потрапляє. Якщо ви думаєте, що у вашому селі, вашому місті все красиво, спокійно, а в Одесі, Києві, Івано-Франківську — погано, то ви помиляєтеся. Достатньо серйозно всюди.

Якщо у вас несерйозно зараз, то серйозно буде через два тижні, якщо ви негайно не відреагуєте. І той факт, що люди зараз починають метушитися, бо деякі мерії прийняли рішення не пускати нещеплених дітей до школи, а ті, хто такого рішення не прийняв, тягнуть, вони чекають отих гробиків, щоб потім прийняти рішення на людській паніці. З цим тягнути не можна, це треба робити негайно, на це я звертаю вашу увагу.

Що робити зараз? Двома словами, бо інформації дуже багато, заходьте, беріть, вона безкоштовна.

Вакцина від кору є. Вакцина від кору (кір, краснуха, паротит) імпортна, бельгійська, є у вільному доступі, принаймні для дітей вона є в необмеженій кількості. Звертаю увагу: якщо ви зайшли в поліклініку і вам сказали, що вакцини нема, будь ласка, не полінуйтеся, зайдіть на сайт МОЗ, сторінку МОЗ у Facebook і повідомте, що в такій-то поліклініці вам відмовили в вакцинації.

Вакцинуватися бажано двічі: в рік і у шість років. І цього достатньо, аби отримати повноцінний імунітет. В епідемію, під час спалахів, ось зараз у Києві спалах, по всіх нормативних документах ВООЗ можна вакцинуватися не в рік, а з 9 місяців. Звертаю на це увагу.

Якщо ви сумніваєтеся — щеплені ви чи ні, потрібна вакцинація чи не потрібна, ви повинні знати: якщо навіть два рази ви правильно щеплені, то нічого страшного з вами не станеться, якщо ви зробите третє щеплення. Хіба що зазнаєте матеріальних витрат, якщо доведеться вакцину купити. Це перше.

І друге. Це маєте знати, бо це дуже-дуже важливо. Якщо ви дуже сумніваєтеся, потрібне щеплення чи ні, у вас є можливість здати аналіз крові й виявити наявність чи відсутність захисних антитіл. Зробили аналіз, отримали результат і визначилися: вакцинуватися чи ні. Та питання в тому, що вартість аналізу, як правило, вища за вартість вакцини. Я особисто рекомендую не аналізи здавати, а вакцинуватися. Гірше від цього не буде однозначно. Якісна сучасна вакцина у більшості випадків легко переноситься.

На цьому з кором все. Якщо будуть питання, то, може, буду з часом відповідати.

Зараз хотів би зупинитися на іншому. Рік тому я попереджав суспільство про кір. Суспільство вимагає трупів, без трупів воно не готове вірити. Зараз хочу ще раз попередити.

Кір — це розминка, квіточки, буде гірше. І кір видасться солодкою ягодою на тортику, а тортик — це дифтерія, і з нею не все так просто. З кором все простіше: ви один раз зробили щеплення, і у вас вже на 80-85% є захисні антитіла. Аби захистися від дифтерії, треба щепитися три рази підряд як мінімум, потім ще раз через рік і тоді кожні 10 років ревакцинуватися. Тому швидко виробити імунітет проти дифтерії не вдасться.

І з бельгійськими вакцинами є проблема. Тому я хотів би звернути вашу увагу на те, що абсолютно безглуздо зараз, коли така велика кількість дітей не щеплена проти дифтерії, вимагати для школи, дитячого садка вакцинації від кору і не згадувати про дифтерію.

А ситуація з дифтерією наступна. Діти можуть бути добре вакциновані, а з дорослими як бути? У попередню епідемію дорослих померло вдвічі чи тричі більше, ніж дітей. Коли ви за останні роки щепилися від дифтерії? Вакцинуйтеся, будь ласка. Ви повинні знати, що при дифтерії помирає не один на 1000 хворих. При дифтерії без сироватки помирає 50% хворих, із сироваткою в найкращих клініках світу все одно помирає 10-15%. Тобто кожний десятий помирає.

З сироваткою в країні сутужно. Нещодавно відбулася велика подія, я б на місці ЗМІ сурмив про це на кожному кроці: нам таки Індія дала декілька доз протидифтерійної сироватки. Буде дифтерія — ці дози закінчаться за два дні, і ми залишимося без єдиного препарату, яким можна лікувати дифтерію.

Я не агітую вас вакцинуватися. Я зараз звертаюся до людей, які вірять, що Комаровському не платять виробники вакцин. Якщо ви мені вірите, то зверніть увагу на те, має ваша дитина щеплення від дифтерії чи ні.

І ще раз прошу: зверніть увагу на себе. Ніхто на вашу дитину уваги не зверне і ви тим більше нікому не будете потрібні. Тож вакцинуйтеся, якщо останні 10 років ви не щепилися, є спеціальні вакцини для дорослих для підтримання протидифтерійного імунітету.

Дифтерія прийде обов’язково, вона не може не прийти, є біологічні закони. Помре багато людей. Це не кір, це значно гірше, значно небезпечніше. Хтось хоче піти шляхом природного відбору? Бог їм суддя. Але ви народили дітей. У вас, дорослих, більше шансів померти від дифтерії, ніж у ваших дітей, розумієте? Ви врешті-решт повинні виховати дітей, котрих народили. Тому, будь ласка, щепіться. Не чекайте, що ваш роботодавець чи держава вас вакцинує.

Вперше про проблеми з вакцинацією і що з цього приводу треба зібрати Раду національної безпеки й оборони, я написав ще в 2010 році, вісім років тому. І після цього писав про це та закликав сотні й сотні разів. Цих закликів ніхто не чує.

Той, що тоне, рятується, як може. Тож давайте рятуватися. Сподіваюся, ви зробите правильні висновки, і нехай інфекційні хвороби обійдуть вас боком.

Дякуємо за цей переклад цьому сайту.

Російською мовою матеріал можна прочитати отут.

 Оригінальне відео, текстовий варіант якого українською ви прочитали, можна подивитися отут.

автор Комаровский Е.О.
опубликовано 19/01/2018 14:33
обновлено 02/09/2020
Прививки

Комментарии

Для того чтобы оставить комментарий, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.